На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.
Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември в зала „България“, съобщават от БНР.
Под палката на главния диригент Константин Илиевски ще прозвучи Сюитата за гъдулка и симфоничен оркестър „Земя на рози“ от Георги Андреев. Произведението е победител в конкурса „Симфонично произведение в 7/8”, а солист ще бъде авторът му.
За пръв път българската публика ще чуе пианиста Дмитрий Юдин. Той ще е солист в Концерт за пиано и оркестър в ла минор от Роберт Шуман. Замислена като „нещо между симфония, фантазия и концерт“, творбата е най-значимата в този жанр в германската музикална литература от средата на 19-и век и има специално място сред романтичните образци.
През юни Дмитрий Юдин спечели поделена втора награда на кон
Актьорът Иван Юруков влиза в ролята на революционера Гоце Делчев в героичната постановка „Илинден“ под режисурата на Биляна Петрова, съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.
Публиката може да гледа спектакъла на 26 септември на сцената на Културен дом НХК в крайморския град.
Спектакълът разказва за революционера Гоце Делчев, който подготвя Илинденско-преображенското въстание през 1903 г., когато Македония все още стене под турско робство. Бурни и жестоки времена, когато смелият Гоце си спечелва името „Канатлъ шейтан“ – Хвъркатия дявол. „Това е Гоце Делчев – героят на един народ, който дава много жертви, за да извоюва свободата си“, посочиха от Общината.
Постановката е по текстове на писателите Пейо Яворов и Димитър Талев. Сценографията и костюмите са дело на Юлияна Войкова – Найман и Елица Андреева, хореогр
Да свирим музика е нашето оръжие, каза пред АФП диригентът на оркестъра на Националната опера на Украйна Микола Дядюра, който е във Франция за концерт. В оркестъра има няколко войници, които не са напускали Украйна от началото на войната през 2022 г.
"Някои от нашите музиканти напуснаха страната, други воюват, балетист и технически сътрудник загинаха на фронта, но повечето останаха в Киев и театърът е пълен, културата е необходима по време на война", каза 63-годишният Дядюра в Каен, Северозападна Франция.
Той и съпругата му Ивана, която е цигуларка в оркестъра, не са мислили да напускат страната след началото на войната. "Трябваше да останем", казват те.
Повече от 60 музиканти, някои от които са воювали на фронта, са на турнето, в което изпълняват творби на Бетовен, Дворжак, Гершуин, Бизе, Форе и на украинския композитор Лисенко в Каен. Автобусът, с който пътув
Тони Райчев представи втората си за тази година самостоятелна изложба в Художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.
Райчев заяви, че дарява част от платната, включени в експозицията, на свои близки приятели, а по-голямата част от картините дарява на Община Шумен. Картините му пред публиката коментира шуменската художничка Мариана Петкова.
Тя уточни, че в изложбата са включени 61 картини, в различен формат и в различни стилове. Тони Райчев е художник, познат с участия в пролетните и зимните салони и от участията в пленера "Шуменско плато", допълни тя.
"Самостоятелните изложби на художника от последните две години са свидетелство за активната му творческа дейност, за порива му да търси нови форми на живописни интерпретации на реални обекти и за желанието му да експериментира с материалите и изразните средства на изобразителното изкуство", каза Петков
Филмът „Клас 90“ бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Той разказва за класовата среща на съученици, дипломирани през 1990 г., които се събират 30 години след завършването на гимназия, но купонът им се оказва равносметка и разголване на старите болки, несбъднатите мечти и настоящите съдби. Сценарият е писан от Станислав Тодоров - Роги и Бойко Боянов, който е режисьор на лентата. Оператор е Мартин Балкански, музиката е на Румен Бояджиев-син.
Работата по филма е започнала преди шест години, когато Бойко Боянов предлага на своя състудент от НАТФИЗ Станислав Тодоров - Роги да работят заедно по сценария, каза след прожекцията Боянов. Историята е изградена първоначално около един главен герой, но при участие в програма за развитие на проекти в Гърция, те получават предложение да опитат да разкажат случващото се през всички герои и възп
Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.
На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.
На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.
Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП.
Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.
Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.
Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.
Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта. Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер
Десетото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“ бе открито тази вечер с 15-минутен поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, под звуците на музика, създадена от Божидар Василев-Trombobby.
Лириката бе представена от младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Към тях на сцената, също рецитирайки, се присъедини Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала. Тя даде старт на събитието, което ще продължи до 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“ в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.
На церемонията по откриването присъства министърът на културата
Милица Гладнишка и Симеон Лютаков ще са гост актьорите в новия спектакъл, подготвян от Ямболския драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт. Премиерното заглавие е „Среща в Санлис“ по едноименната комедия от френския драматург Жан Ануи. В пиесата участва и почти цялата трупа на театъра в Ямбол.
Романтика и изневяра, приятелство и използвачество, богатство и бедност, пистолети и силни питиета се преплитат в пиесата на Жан Ануи, но в крайна сметка истинската любов побеждава, разказват от ДТ „Невена Коканова”. Пиесата, писана през 40-те години на миналия век, е поставена за първи път у нас през 2018 г. на сцената на Народен театър „Иван Вазов”.
Своя прочит на произведението сега в Ямбол представя режисьорът Стоян Радев, актьор и режисьор от Варненския театър. Сценографията е поверена на Констант
Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.
В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.
Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.
Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.
По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.
Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.